نوشته شده توسط : ali
فوق‌تخصص عفونی کودکان گفت: ضرر استفاده از توتون و تنباکو برای کودکان در معرض دود ۱۰تا ۲۰ برابر بیشتر از فرد سیگاری است.
اسماعیل صادقی اظهار داشت: در ارتباط با کودکانی که در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ آنها سیگاری هستند یا از چپق، پیپ یا قلیان استفاده می‌کنند، اصطلاح سیگاری دسته دوم را به کار می‌بریم.

فوق‌تخصص عفونی کودکان با توضیح درباره دود و زیان‌های تنباکو بر تندرستی کودکان افزود: ضرر استفاده از تنباکو برای این دسته از کودکان ۱۰تا۲۰برابر بیشتر از فرد سیگاری است چرا که مونوکسیدکربن حاصل از تمام اشکال توتون می‌تواند علاوه بر تحریک دستگاه تنفسی،سرطان‌زا نیز باشد.

صادقی ادامه داد: با بررسی از ۳ هزار و ۶۹۸ کودکی که در عرض یک سال به علت بیماری‌های مختلفی از جمله عفونت چرکی بینی، سینوزیت، عفونت‌ گوش، بیماری آسم، حساسیت ریه، سرماخوردگی مکرر، سرماخوردگی‌های طولانی و سرفه‌های مزمن به مطب مراجعه کردند، دریافتیم که ۲۴۸ نفر از آن کودکان سیگاری‌ دسته دوم محسوب می‌شوند یعنی حدود ۶.۷ درصد بیماران که ۴۴ درصد آنها در گروه سنی شیرخواران و ۲۷ درصد در محدوده سنی ۲ تا ۵ سال بوده‌اند.

فوق تخصصی عفونی کودکان افزود: در صحبت با والدین این کودکان متوجه شدیم که یکی از اعضای خانواده سیگاری‌ هستند.

صادقی با بیان این مطلب که نفس و لباس افراد سیگاری آغشته به بوی تنباکوست و همان ضرر استعمال تنباکو را برای کودک به دنبال خواهد داشت افزود: آمارها نشان می‌‌دهد که یکی از مهمترین عوامل سرطان ریه سیگار است. سیگار ۵۰ درصد شانس ابتلا به سرطان مثانه را بیشتر می‌کند همین‌طور سیگار ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر باعث سرطان کلیه‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: سرطان ریه در دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ با مصرف سیگار۳ برابر‌شد اما آمارها نشان می‌دهد که امروزه سرطان ریه به علت مصرف سیگار ۲۵ برابر شده است و اکثر سرطان‌های اعضای مختلف بدن به مصرف سیگار مربوط می‌شود.

این فوق تخصص عفونی کودکان با بیان اینکه نزدیک به ۵ میلیون نفر در سال در کل دنیا به خاطر دود، زندگیشان دود می‌شود گفت: یک ششم جمعیت ایران سیگاری‌ هستند و سن شروع مصرف سیگار از ۱۳- ۱۲ سالگی است.

وی با بیان این مطلب که تمام اشکال توتون اعم از سیگار، قلیان، چپق و پیپ اعتیادآور است گفت: خانواده‌ها باید برای سلامت خود و فرزندانشان اهمیت بیشتری قائل شوند و آرامش کاذب چند دقیقه‌ای خود در قبال استعمال تنباکو را به بیماری بلندمدت برای فرزندان خود ترجیح ندهند.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1086
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
هرسال کودکان زيادي به وي‍ژه در تعطيلات نوروزي در اثر خفگي ناشي از گير کردن اشيا خارجي جان خود را از دست مي دهند.
 سکه، سنجاق ته گرد، سنجاق قفلی، دکمه، آجیل‌، تخمه هندوانه و خربزه، نوک مداد، ته خودکار، پاک‌کن، دندان بيشترين اشيايي هستند که در گلوي کودکان گير مي کنند و باعث خفگي مي شوند.

بسیاری از موارد خفگی زمانی رخ می‌دهد که خواهر و برادر بزرگ‌تر ،موادغذایی یا اسباب‌بازی و اشیای خطرناک را به بچه‌های کوچک‌تر می‌دهند بنابراین حتی وقتی این کودکان را نزد خواهر و برادر بزرگ‌ترشان می‌گذارید باز هم به آنها سرکشی کنيد و مراقب فرزندانتان باشيد.

بسياري از حوادث قابل پيشگيري هستند اما اين باور نادرست است كه اگر چيزي در گلوي كودك گير كرد با پشت دست به كمر او مي زنند اين كار باعث تنگي لوله هاي ريه و ناي مي شود و عبور جسم را با مشكل مواجه مي كند. اگر هنگامي که شي در گلوي کودکان گير کرد ابتدا آرامش و خونسردي خود را حفظ کنيد سپس با دست شي را به ارامي از گلوي کودکتان خارج کنيد و اگر شي کوچک بود به او آب فراوان بدهيد تا راه گلويش باز شود و دچار خفگي نشود.

شما همواره بايد به کودکانتان اموزش دهيد که اشیا را در دهان نبرند و بین لب و دندانشان نگه ندارند و دکمه‌ها، سکه‌ها، جواهرات، حلقه و کیلیپس‌ها را از دسترس کودکان دور نگه‌دارید.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1189
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
کودک برای خوردن باید احساس گرسنگی کند. فعالیت پیش از غذا مصرف نکردن شیرینی، شربت و مایعات شیرین در بین وعده‌های غذایی و خواب آلوده نبودن به این امر کمک می‌کند.
 بهترین راه پیشنهاد دادن غذای جدید این است که مادر غذا را درست کرده و مقدار کمی در کنار بشقاب کودک بگذارد و اجازه دهد کودک غذا را بچشد و اگر دوست نداشت آن را از دهانش درآورده و در کنار بشقابش بگذارد.

بی‌اشتهایی یا بد غذای کودک یکی از مشکلات جدی تغذیه‌ای است چرا که ممکن است منجر به سوء تغذیه جدی شود. بنابراین باید دانست تنها گرسنگی نیست که کودک را به سوی غذا می‌کشاند و یا فقط سیر بودن موجب دوری از غذا نمی‌شود بلکه عوامل گوناگونی مانند عادت‌های خانواده و آموزش‌هایی که کودک در خانواده فرا گرفته است بر اشتهای کودک تاثیر می‌گذارند.

استقلال طلبی و رشد ذهنی یکی از شاخص‌های اصلی دوران کودکی است که با ایجاد تغییرات شخصیتی در این دوران نسبت به سنین پایین‌تر همراه است. این مسئله می‌تواند با ایجاد روحیه استقلال طلبی در کودکان موجب بی‌نظمی در عادات غذایی آنها شود.

امروزه تغذیه کودک خیلی آسان نیست ممکن است کودکان نوپا یا پیش دبستانی یک غذا را سه روز پیاپی بخورند و روز چهارم از خوردن آن خودداری کنند و حتی حاضر به چشیدن آن هم نشوند. این مسئله نشان دهنده نداشتن یک الگوی غذایی مشخص در این کودکان است و ناشی از حس استقلال طلبی و میل به انتخاب غذا توسط خود آنهاست.

با توجه به نقش رفتار مادر در شکل‌گیری عادات غذایی کودک به منظور کاهش مشکل بدغذایی کودکان، توجه به برخی نکات تغذیه‌ای ضروری است.

نکاتی که والدین در غذا دادن به کودکان بد غذا و کم اشتها باید رعایت کنند :

۱ - کودک برای خوردن باید احساس گرسنگی کند. فعالیت پیش از غذا مصرف نکردن شیرینی، شربت و مایعات شیرین در بین وعده‌های غذایی و خواب آلوده نبودن به این امر کمک می‌کند.

۲ - از غذاهای مورد علاقه آنها استفاده شود.

۳ - در دادن غذا به کودک باید صبور بود.

۴ - باید هنگام غذا دادن به کودک با او صحبت کرد و او را به خوردن غذا تشویق کرد.

۵ - زمان خوردن غذا را می‌توان با ابراز محبت برای کودک لذت بخش کرد.

۶ - در زمانی که کودک با علاقه غذا می‌خورد می‌توان از او تعریف و تمجید کرد.

۷ - غذای کودک را باید به روش‌های مختلف همچون دادن غذای جدید، تغییر در ترکیب غذاها، مزه، بافت، نحوه طبخ، تزئین غذاها به شکل حیوانات، گل و عروسک و استفاده از بشقاب‌های رنگین متنوع کرد.

۸ - در صورت امتناع از غذا، می‌توان آن را با غذای مورد علاقه‌اش مخلوط کرد یا آن را در فرصتی دیگر امتحان کرد.

۹ - سفره غذای کودک در محیطی تمیز، آرام، دوستانه، راحت، مطمئن و همراه با دیگران باشد.

۱۰ - ساعات برنامه غذایی کودک متغیر نباشد، باید فاصله زمانی بین مصرف میان وعده را با وعده اصلی رعایت کرد.

۱۱ - در زمان غذاخوردن، کودک نباید خیلی گرسنه یا خیلی خسته باشد.

۱۲ - باید اجازه داد کودک خود در مورد سیرشدنش تصمیم بگیرد. اگر در یک وعده مقدار کمتری غذا بخورد مسلما در وعده دیگر جبران خواهد کرد.

۱۳ - غذاها را نباید خیلی زود و براساس تمایل کودک عوض کرد.

۱۴ - برای خوردن غذا جایزه در نظرگرفته نشود.

۱۵ - نباید انتظار داشت کودک خیلی تمیز و مرتب مطابق با خواسته شما غذا بخورد. ریخت و پاش غذا را می‌توان با ملایمت و به تدریج محدود کرد.

پیشنهاد غذاهای جدید

بهترین راه پیشنهاد دادن غذای جدید این است که مادر غذا را درست کرده و مقدار کمی در کنار بشقاب کودک بگذارد و اجازه دهد کودک غذا را بچشد و اگر دوست نداشت آن را از دهانش درآورده و در کنار بشقابش بگذارد.

اگر کودک دوست داشت به عنوان جایزه، یک نوع غذای مورد علاقه او را درست کنید. مدت زیادی طول می‌کشد که کودک غذای جدید را دوست داشت باشد. اگر کودک غذایی را دوست نداشت غذا را چند روز بعد دوباره به او بدهید.

‌ استفاده از غذاهای متنوع

غذاهایی که مادر برای کودک تهیه می‌کند باید شامل هر چهار گروه غذایی باشد. اجازه دهید کودک انواع مختلف غذا را امتحان کند حتی اگر مادر آن غذا را دوست ندارد. کودک احتیاج به تصمیم‌گیری در مورد انتخاب غذای مورد علاقه خود دارد. همچنین مادر نباید انتظار داشته باشد کودک غذاهای متنوع را دوست داشته باشد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1115
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
حتما درباره خواص گوناگون سیب تا به حال بارها و بارها شنیده‌اید. اینکه این میوه یکی از سلامت‌ترین خوراکی‌هاست و با مواد مغذی که دارد می‌تواند نقش بسیار مهمی در سلامت ایفا کند.
  حتما درباره خواص گوناگون سیب تا به حال بارها و بارها شنیده‌اید. اینکه این میوه یکی از سلامت‌ترین خوراکی‌هاست و با مواد مغذی که دارد می‌تواند نقش بسیار مهمی در سلامت ایفا کند. یکی از مزیت‌های سیب این است که تقریبا در تمام دنیا وجود دارد اما بد نیست با عملکرد این میوه در بدن کودکان آشنا شوید و بدانید که چطور با خوردن یک سیب، کوچولوی‌تان می‌تواند سالم و سلامت بازی کند.
کاهنده سرفه
سیب درجه تب را پایین می‌آورد و برای بهبود گلو درد و سینه درد بسیار موثر است. نوزادان و بچه‌های کوچولو شاید به دلیل سرفه شب‌ها نتوانند خواب راحتی داشته باشند. سیب شیرین می‌تواند میزان سرفه این بچه‌ها را کم کند. ضمن آنکه می‌تواند دوره سرماخوردگی را نیز کوتاه‌تر کند و در درمان آن مفيد است.
بهبود دل درد
سیب می‌تواند بیماری‌های گوارشی را کنترل کند. پلی‌فنول موجود در سیب با ایجاد لایه محافظ روی آستر شکمی از ناراحتی‌های گوارشی جلوگیری می‌کند. سیب، تقویت‌کننده کبد و معده و اشتهاآور است و برای درمان بی‌اشتهایی کودکان مفید است.
تنظیم کننده قند خون
تنظیم سطح قند خون کودکان بخش مهمی از سلامت کلی آنها را شامل می‌شود که به طور مستقیم با مواد غذایی تامین می‌شود. قند خون پایین منجر به خستگی و خواب‌آلودگی کودک شده در حالی که قند خون بالا موجب افزایش میزان انسولین می‌شود. سیب شاخص قند خون حدود 38 دارد که نسبتا کم است. مصرف غذاهایی با شاخص قند خون پایین مانند سیب می‌تواند باعث جلوگیری از بالا و پایین شدن سطح قند خون ‌شود.
کمک به آسم
تحقیقات اخیر نشان داده بچه‌هایی که مبتلا به آسم هستند و هر روز صبح آب سیب می‌خورند، نسبت به کسانی که ماهی یک بار سیب می‌خورند، سینه‌شان کمتر خس خس می‌کند. بچه‌هایی که مادران‌شان هنگام بارداری سیب مصرف می‌کردند، نسبت به مادرانی که اصلا سیب نمی‌خوردند، کمتر دچار آسم شده‌اند.
تقویت سیستم ایمنی
سیب قرمز آنتی‌اکسیدانی به نام کورئکتین دارد که تحقیقات تازه نشان می‌دهد، همین آنتی‌اکسیدان می‌تواند سیستم ایمنی کودک را تقویت کند.
خمیر دندان طبیعی
اسیدهای موجود در سیب، هنگام جویدن، باکتری‌های دهان را از بین برده و دندان‌ها و لثه‌ها را تمیز می‌کند. جویدن سیب نه تنها جریان خون را در لثه‌ها تسهیل می‌کند بلکه فیبر موجود در آن مانند خمیر دندان عمل کرده و می‌تواند دندان‌ها و لثه‌ها را تمیز کند. مواد مغذی موجود در سیب باعث تقویت ساختار دندان‌ها می‌شود. مینای دندان را محکم‌تر می‌کند و از جرم گرفتن دندان‌ها پیشگیری می‌کند. ضمن آنکه اسیدهای موجود در سیب، اثر ضدالتهاب و باکتری‌کش بر دندان‌ها و لثه دارند.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1140
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
ین عقیده درست نیست. نوزادان نیز همچون بزرگسالان باید رطوبت بدن خود را حفظ کنند. در برخی موارد، پزشک کودک توصیه می کند آب بدن کودک را با مایعات تامین کنید.
  1. در هوای گرم به کودک آب بدهید
این عقیده درست نیست. نوزادان نیز همچون بزرگسالان باید رطوبت بدن خود را حفظ کنند. در برخی موارد، پزشک کودک توصیه می کند آب بدن کودک را با مایعات تامین کنید. اما بیشتر  کودکان باید از طریق شیر مادر یا شیر خشک کمبود آب را جبران کنند.
هنگامی که هنوز کلیه نوزاد به طور کامل رشد نکرده است، بدن او آمادگی دفع آب را ندارد. در نتیجه، این مساله باعث به هم خوردن تعادل الکترولیت و سدیم در بدن کودک می شود. اصولا نوزادان از شش ماهگی به بعد می توانند آب بنوشند اما در صورت نیاز این مساله را با دکتر او هماهنگ کنید. کودک پس از یک سالگی، می تواند به طور عادی و مرتب آب بنوشد.
2. می توان دوز کمی از داروی بزرگسالان برای کودکان استفاده کرد
برخی از داروها برای کودکان خطرناک هستند و حتی پایین آوردن دوز آن نیز خطرش را کم نمی کند. داروهای سرماخوردگی  - حتی آنهایی که مخصوص کودکان است –برای استفاده برای نوزادان یا کودکان زیر 4 سال ایده خوبی نیست. از عوارض جانبی این داروها برای کودکان باید به افزایش تپش قلب و بیماری های تنفسی اشاره کرد.
داروهایی که برای مشکلات سینوسی بزرگسالان هستند نیز برای نوزادان و کودکان خطر دارند و به هیچ وجه نباید از آنها استفاده کرد. از جمله این داروها باید به آنتی هیستامین و آنتی بیوتیک اشاره کرد. کودکانی که هنوز سینوس های آنها به رشد کامل نرسیده است نباید از این داروها استفاده کنند. عوارض جانبی این داروها برای کودکان شامل دردهای معده، مشکلات پوستی و اسهال است.
داروهای بزرگسالان بیشتر از اینکه خاصیت درمانی برای کودکان داشته باشند موجب بیماری های دیگر در آنها می شوند.
3. دندان درآوردن باعث تب کردن کودک می شود
برخی از والدین اعتقاد دارند دندان در آوردن کودک باعث تب او می شود. اما تحقیقات علمی رابطه ای میان این دو پیدا نکرده اند. نتیجه این حرف چیست؟ این است که دندان درآوردن باعث تب نمی شود و والدین باید تحقیق کنند که چه مساله ای باعث تب کردن کودکشان شده است.
  4. ویدئوهای آموزنده باعث یادگیری سریع تر کودکان می شوند
برنامه های کمک آموزشی برای پرورش و یادگیری بیشتر کودکان بسیار کمک کننده هستند اما نه تا پیش از 2 سالگی. کارشناسان و محققان توصیه اکید دارند تا پیش از دو سالگی از هیچ نوع برنامه آموزشی برای کودکان استفاده نشود.  استفاده از برنامه های کمک آموزشی و حتی تماشای تلویزیون در کودکان منجر به دیر زبان باز کردن کودک می شود.
5. واکر به کودک کمک می کند تا سریع تر راه برود
برخی از والدین برای کودک خود واکر تهیه می کنند تا هم سرگرم شود و هم بتواند با کمک آن سریع تر راه بیفتد. اما این وسیله نه تنها مفید نیست که خطرناک نیز هست.
واکر باعث می شود تا کودک دیرتر خودش به تنهایی راه برود. بیشتر والدین تصور می کنند راه رفتن کودکان با کمک واکر امن است و خودشان هم ناظر حرکات او هستند. اما آمار نشان می دهد تا والدین بخواهند واکنش نشان دهند، کودک افتاده و آسیب دیده است. 
6. ضربه گیرهای تخت کودک از سر آنها هنگام خواب محافظت می کنند
برخی از والدین تصور می کنند نوزادان هنگام خواب ممکن است سرشان به دیوارهای تختخواب برخورد کند و آسیب ببیند. به همین دلیل برای آنها ضربه گیر تهیه می کنند. اما این عقیده درستی نیست. نوزاد هنوز آن قدر رشد نکرده است که بتواند خودش را به اطراف تخت برساند.
در عوض، این ضربه گیرها خطر خفه شدن برای کودکان دارند زیرا ممکن است از کاسه سر نوزاد جدا شوند.
7. استفاده از شیر مادر برای عفونت گوش
در حالیکه بهترین غذا برای نوزاد، شیر مادر است اما برخی از والدین از این شیر استفاده های دیگری هم می کنند. برخی والدین اعتقاد دارد با ریختن چند قطره شیر مادر داخل گوش نوزاد یا کودک می توان عفونت گوش او را از بین برد. اما باید بدانید این روش به هیچ عنوان کارساز نیست و ممکن است باعث ایجاد عفونت های دیگری در کودک بشود.
شیرمادر در خود آنتی بادی دارد که برای بدن مفید است. اما شیر مادر سرشار از قند است که باکتری ها برای رشد خود بسیار به آن علاقه دارند. شیر مادر فقط برای نوشیدن نوزاد مفید است و استفاده دیگری از آن نمی توان کرد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1145
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
ترس کودکان کاملا طبیعی است. تشویش و نگرانی نیز احساسی کاملا نرمال است که ما را از موقعیت های خطرناک دور می کند.
  ترس کودکان کاملا طبیعی است. تشویش و نگرانی نیز احساسی کاملا نرمال است که ما را از موقعیت های خطرناک دور می کند.


کودکان اصولا از مسایل مشخصی همچون حشرات، سگ، تاریکی یا صداهایی بلند همچون صدای جاروبرقی می ترسند. بعضی از آنها از موقعیت های جدید و ملاقات با افراد جدید می ترسند. اما ترس کودکان هنگامی که احساس امنیت می کنند به طور کامل از بین می رود.
 
 

چگونه می توان ترس کودکان را کاهش داد؟


راهکارهایی که در ادامه ذکر می کنیم شاید موثر باشند اما نباید انتظار داشته باشید کودک شما بتواند در لحظه بر ترس های خود غلبه کند. اینکه کودک بتواند بر ترس خود غلبه کند ماه ها و شاید حتی یک سال طول بکشد. این کاملا طبیعی است مسایلی که کودکتان را می ترساند و همه فکر و ذکر او را مشغول کرده است را در نقاشی یا بازی خود نشان دهد و بی مورد درباره آنها صحبت کند.

 

 

 

به ترس های او نخندید

 


شاید مسایلی که فرزندتان را می ترساند برای شما بی ارزش و خنده دار باشد اما برای او کاملا جدی و واقعی است. هنگامی که او از چیزی همچون صدای فلاش تانک یا موجودات خیالی می ترسد او را تحقیر نکنید یا به او نخندید. سعی کنید به او دلداری دهید که احساس ترس او را درک کرده اید. اگر به او این تسلی و خاطر جمعی را بدهید او متوجه می شود ترسیدن امری طبیعی است و باید تلاش کند تا بر آن غلبه کند.


متقاعد کردن کودک برای اینکه دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد، نتیجه عکس می دهد. اگر به او بگویید: «نگران نباش. سگ که ترس ندارد» در واقع او را غمگین و نگران کرده اید. به جای آن به او احساس امنیت و خاطرجمعی بدهید و بگویید: «می دانم که سگ باعث ترسیدن تو شده است. بیا با هم از کنار او رد شویم. اگر دوست نداری می توانم او را نگه دارم تا از اینجا رد شوی.»

 

 

 

محبت کردن


به اصطلاح وسایل آرام کننده همچون بالش کهنه یا عروسک – می تواند به کودکان کمک کنند تا بر ترس خود غلبه کنند. وسایلی مشابه اینها به کودک احساس نزدیکی و اطمینان می بخشند – به ویژه زمانی که شما مجبور به ترک او هستید و نمی توانید در کنارش باشید.

 


این گونه وسایل به کودک کمک می کنند تا راحت تر با ترس های خود همچون ترس از افراد جدید، حضور در زمین های بازی گروهی یا ملاقات با دکتر کنار بیاید. بنابراین، به کودک خود اجازه دهید بالش یا عروسک آرامش بخش خودش را همراه داشته باشد. مطمئن باشید او از ۴ سالگی به بعد این وسایل را کنار خواهد گذاشت و به دنبال روش های دیگری برای کم کرد ترس خود خواهد بود.

 

 

توضیح مسایل

 


برخی از کودکان با شنیدن توضیحات منطقی و تشریحی در مورد آنچه او را ترسانده است، می توانند بر ترس خود غلبه کنند. به طور مثال، هنگام کار کردن فلاش تانک به کودک خود توضیح دهید آب توالت به طور کامل پایین کشیده می شود اما کودکان یا اردک ها را نمی تواند پایین بکشد. یا مثلا به او بگویید صدای بلند آمبولانس برای این است که دیگران متوجه آمدن آن بشوند و راه را برایش باز کنند.


شنیدن توضیحات برای برخی از کودکان حس امنیت و خاطرجمعی دارد. به کودک خود توضیح دهید با اینکه جاروبرقی همه آلودگی ها و زباله را به داخل می کشد اما نمی تواند عروسک، اسباب بازی یا انگشت پای پدرشان را ببلعد. یا قدم زدن هنگام غروب ترس تاریکی را در کودک از بین می برد. یا اگر کودک از آرایشگاه می ترسد از آرایشگر بخواهید تا موهای شما یا بخش کوچکی از آن را قیچی بزند تا کودک باور کند قیچی به او آسیب نمی رساند.


اگر تجربیات قدیم کودک باعث ترس او شده اند – مثلا واکسن زدن هفته قبل باعث ترس او از مطب دکتر شده است – ساده از کنار آن عبور نکنید. البته خیلی هم مساله را بزرگ نکنید. خیلی آرام و منطقی برای او توضیح دهید که واکسن یا آمپول ابتدا کمی درد و سوزش دارد اما خیلی زود از بین می رود و شما می توانید پس از آن با هم بیرون بروید و خوش بگذرانید. این وعده تفریح تا حدی حواس او را از ترس پرت می کند.

 


می توانید در فاصله ای امن به کودک در مورد مسایل خطرناک توضیح دهید. به طور مثال، اگر از حیوانات می ترسد او را به باغ وحش ببرید تا زندگی و غذا خوردن آنها را از نزدیک ببیند. روش کمک کننده دیگر این است که برای کودک خود داستانی از کودکی تعریف کنید که ترس مشابه داشته است و توانسته بی مشکل از آن عبور کند.

 

 

حل مشکل با کمک یکدیگر

 


اگر کودک شما از تاریکی می ترسد، هنگام شب با هم به اتاق او بروید. یکی دیگر از راهکارهای غلبه بر این ترس کمک گرفتن از گارد محافظ (همچون یک عروسک)، تفنگ آبپاش یا جمله ای جادویی است که هیولای ذهن کودک را از آنجا دور کند.


با سعی و خطاهای مستمر شما و کودکتان با هم، می توانید احساس قدرت و کنترل بر ترس را در او افزایش دهید.

 

 

 

تمرین در طول بازی


اگر کودک از دکتر می ترسد، شاید بازی در نقش دکتر یا وسایل پزشکی اسباب بازی بتواند تا حدی به او کمک کند. برخی از کودکان با در دست داشتن اسباب بازی وسایل پزشکی خود خیلی راحت تر و با ترس کمتر به مطب پزشک می روند. اگر کودک شما از روبه رو شدن با غریبه ها می ترسد، می تواند با داشتن برخوردهای مشابه با عروسک ها یا حیوان های اسباب بازی خود تا حد زیادی بر این ترس غلبه کند.

 

 

 

ترس های خود را جلوی او بروز ندهید

 


اگر کودک شما ببیند از دیدن سوسک یا عنکبوت حسابی ترسیده و عرق کرده اید، یا هنگام رفتن به دندان پزشکی حس بدی دارید، او نیز باور می کند این مسایل ترسناک هستند و حتما از آنها خواهد ترسید. بنابراین سعی کنید ترس های خود را از بین ببرید یا دست کم جلوی کودک آنها را بروز ندهید.


اشکالی ندارد به کودک خود اعتراف کنید دوست ندارید دندانپزشکی بروید اما برای سلامت دندان های خود مجبور به رفتن هستید.

 

 

 

مراقب این زنگ خطرها باشید


هنگامی که ترس کودک روی فعالیت های روزانه او تاثیر می گذارد، مثلا حمام نمی رود چون از آب می ترسد یا از ترس روبه رو شدن با سگ بیرون نمی رود، زنگ خطری برای شماست و باید حتما با پزشک کودک خود در این رابطه مشورت و مشکل او را مطرح کنید. به ویژه اگر این ترس ها به مرور زمان بیشتر می شوند. شاید کودک شما دچار فوبیا (ترس غیرمنطقی زیاد و پایدار) یا نوعی ناهنجاری تشویشی داشته باشد.

 

حتی اگر ترس کودک زیاد است و به راحتی آرام نمی شود نیز باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1141
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
مامان، حوصله‏ام سر رفته! " این، جمله‏ای است که بچه‏ها در روزهای گرم و بلند تابستان بارها و بارها به زبان می‏آورند.
 
 واقعیت این است که بچه‏ها تعطیلات تابستانی و ماندن در خانه را دوست دارند اما گاهی وقت‏ها همین در خانه ماندن برای آنها کسل کننده می‌شود.
برای اینکه روزهای بلند تابستان را برای بچه‌ها به روزهای به یاد ماندنی تبدیل کنیم؛ لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم

 مامان، حوصله‏ام سر رفته! " این، جمله‏ای است که بچه‏ها در روزهای گرم و بلند تابستان بارها و بارها به زبان می‏آورند. واقعیت این است که بچه‏ها تعطیلات تابستانی و ماندن در خانه را دوست دارند اما گاهی وقت‏ها همین در خانه ماندن برای آنها کسل کننده می‌شود.
 برای اینکه روزهای بلند تابستان را برای بچه‌ها به روزهای به یاد ماندنی تبدیل کنیم؛ لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه‌‌ریزی و انجام کارهای ساده، این زمان را با سرگرمی‌های شاد پر کنیم.

24 نمونه از این فعالیت‏ها را با هم مرور می‏کنیم.
1. از سرگرمی‌های ساده خانگی استفاده کنید. مثلا با همکاری تمام افراد خانواده و مشارکت بچه‌ها آشپزی کنید. کیک و کلوچه، پیتزای سبزیجات یا آش بپزید و همه دور هم نوش‌جان کنید. بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه در آشپزخانه به بچه‌ها سخت‌ نگیرید و تمیز کردن آشپزخانه را بگذارید برای بعد.

2. در خانه کارهای هنری انجام دهید. بچه‌ها دوست دارند کارهای هنری انجام دهند. کاغذ و وسایل نقاشی در اختیار آنها قرار دهید و از‌ آنها بخواهید، داستانی درباره یک روز تابستانی بنویسند و آن را نقاشی کنند. می‌توانید برای جذابیت بیشتر، نقاشی گروهی بکشید و روی یک مقوای بزرگ با کمک هم یک نقاشی بکشید.

3. ساخت کاردستی برای بچه‌ها جذابیت دارد و در کنار آن می‌توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند. می‌توانید یک شخصیت پسر یا دختر روی مقوا بکشید و دور آن را با قیچی ببرید. سپس با کاغذهای رنگی لباس، کفش، کلاه آفتاب‌گیر و عینک آفتابی برایش درست کنید و البته راه‌های مراقبت از پوست در برابر آفتاب را هم به فرزندتان بیاموزید.

4. نمایش عروسکی بازی کنید. شخصیت‌های داستان می‌توانند عروسک‌های فرزندتان یا نقاشی‌هایی که کشیده‌اید و دور آن را بریده‌اید، باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده‌دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه‌ها می‌ماند.

5. چند کتاب رنگ کردنی برای بچه‌ها بخرید و به آنها هدیه بدهید. شعرهایی که درباره روزهای تابستانی است، بخوانید. آنها را به بچه‌ها هم یاد بدهید تا با شما همراهی کنند.

6. ساعاتی را هم به ورزش و تحرک اختصاص دهید. مبل‌ها را کنار بکشید و یک آهنگ ورزشی بگذارید. لباس‌ مناسب ورزش بپوشید و با هم کمی نرمش کنید.

7. لباس‌های قشنگ بپوشید و عکس یادگاری بگیرید.

8. بازی‌های سرگرم کننده و دسته جمعی انجام دهید. مثلا همه با هم پازل درست کنید و یا از یکی از بچه‌ها بخواهید درباره یک شی در اتاق بدون اینکه نام آن را ببرد، توضیح بدهد. بعد از بقیه بچه‌ها بخواهید حدس‌های خودشان را در این باره روی کاغذ بنویسند و هر کس درست حدس زد، به او فرصت دهید دفعه بعد او درباره یک شی توضیح بدهد. می‌توانید بیست سوالی بازی کنید و توضیحات را در قالب سوال از هم بپرسید.

9. بچه‌ها را یک جا جمع کنید و برای‌شان قصه بگویید. می‌توانید قصه‌ای جدید یا قصه‌‌های مورد علاقه آنها را تعریف کنید.
10. بازی با سایه‌ها برای بچه‌ها لذت‌بخش است. چراغ‌های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال مختلف بسازید. از بچه‌ها هم بخواهید در این کار شرکت کنند.

11. می‌توانید چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن فرزندتان تهیه کنید و در روزهایی که مجبورید چند ساعت در خانه بمانید، از فرزندتان بخواهید یکی از آنها را انتخاب و تماشا کند.

12. بچه‌ها را تشویق کنید اتاق‌شان را مرتب کنند. معمولا بچه‌ها علاقه‌ای ندارند که اتاق‌شان را تمیز کنند، اما شما می‌توانید این کار را برای‌شان جذاب کنید. مثلا زمان بگیرید که چه‌قدر طول می‌کشد تا اتاق‌شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاق‌شان مرتب شد، برای آنها جایزه‌ای در نظر بگیرید و تشویق‌شان کنید.

13. با کمک بچه‌ها خودتان خمیر بازی درست کنید. می‌توانید یک فنجان آرد، یک سوم فنجان آب و یک دوم فنجان نمک را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در صورت لزوم آب یا آرد به میزان کم اضافه کنید تا غلظت آن طوری شود که به راحتی بتوان با آن اشکال مختلف ساخت و در ضمن به دست نچسبد. با استفاده از این خمیر، بچه‌ها می‌توانند به راحتی بازی کنند و شکل‌های مورد علاقه‌شان را بسازند و بعد از خشک‌ شدن، آنها را رنگ کنند.

14. بچه‌ها نقاشی با انگشت را دوست دارند. می‌توانید خمیرهای رنگی درست کنید تا با آن نقاشی برجسته آماده کنند. برای تهیه این خمیر؛ نصف فنجان نشاسته را در یک فنجان آب سرد حل کنید. بعد سه فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا دو مرتبه به جوش بیاید. خوب آن را به هم بزنید و وقتی شفاف و کمی غلیظ شد، آن را از روی حرارت بردارید و پودرهای رنگی به آن اضافه کنید. وقتی این خمیر خنک شد، بچه‌ها می‌توانند با آن نقاشی کنند.

15. چسب، قیچی و روزنامه باطله در اختیار بچه‌ها بگذارید تا با بریدن عکس‌ها و حروف آن، تصاویر و جملات جدید درست کنند. می‌توانید با روزنامه‌های باطله برای بچه‌ها کلاه، قایق یا موشک درست کنید.

16. از بچه‌ها بخواهید تمام عروسک‌های ریز و اسباب‌بازی‌های کوچک خودشان را یک جا جمع کنند و بعد با همه آنها یک شهر کوچک بسازند.

17. چند لیوان آب را کنار هم بچینید. بعد در هر کدام مقدار متفاوتی آب بریزید. حالا اگر با قاشق به هر لیوان ضربه بزنید، صدای خاصی می‌دهد. می‌توانید با هم آهنگ بزنید و شعر بخوانید.

18. آلبوم‌های عکس را بیاورید و با هم عکس‌ها را ببینید و درباره خاطرات آن با هم صحبت کنید.

19. خاطرات قدیم خانوادگی را برای بچه‌ها تعریف کنید و به آنها بگویید وقتی بچه‌ بودید، در تعطیلات تابستانی چه کارهایی انجام می‌دادید و چه‌طور خودتان را سرگرم می‌کردید.

20. از بچه‌ها بخواهید یک شغل انتخاب کنند. مثلا پزشک، پرستار، معلم یا آتش‌نشان شوند و شما هم نقش بیمار یا شاگرد آنها را بازی کنید.

21. بچه‌ها بازی با حباب را خیلی دوست دارند. می‌توانید در یک ظرف کوچک کمی آب صابون درست کنید و با یک نی حباب بازی کنید.

22. بدلیجات و لوازمی را که قدیمی شده، جایی نگه‌ دارید و از بچه‌ها بخواهید با ترکیب آنها وسایل تزیینی جدید درست کنند. این کار به خوبی بچه‌ها را سرگرم می‌کند.

23. در این روزها حتی می‌توانید مهارت‌های لازم را به بچه‌ها بیاموزید. کمی خیاطی به آنها یاد بدهید. مثلا به آنها یاد بدهید، اگر دکمه لباس‌شان کنده یا جوراب‌شان پاره می‌شود، چه‌طور آن را بدوزند.

24. می‌توانید شمارش پول را به بچه‌ها یاد بدهید. پول‌های خرد و درشت را شمرده، با هم مقایسه کنید. از آنها بخواهید به یکی از افراد خانواده، دوستان یا معلم‌شان نامه دوستانه بنویسند. به آنها یاد بدهید که چه‌طور یک نامه دوستانه بنویسند. می‌توانید کمی آشپزی به آنها یاد بدهید و یا کلماتی از یک زبان دیگر به آنها بیاموزید.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1170
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
در تابستان اشعه خورشيد شديدتر است و نوزادان، کودکان و نوجوانان هم مانند بزرگترها در معرض اشعه ماوراي بنفش خورشيد قرار مي گيرند.

 قرار گرفتن در معرض نور افتاب به مدت طولاني و افتاب سوختگي هاي دوران کودکي مي تواند بروز سرطان پوست در بزرگسالي را سبب شود

با مراقبت از پوست کودک تان در تابستان مي توايد خطر بروز آفتاب سوختگي و احتمال بروز سرطان پوست در سال هاي آتي را به حداقل برسانيد.

در تابستان اشعه خورشيد شديدتر است و نوزادان، کودکان و نوجوانان هم مانند بزرگترها در معرض اشعه ماوراي بنفش خورشيد قرار مي گيرند. قرار گرفتن در معرض نور افتاب به مدت طولاني و افتاب سوختگي هاي دوران کودکي مي تواند بروز سرطان پوست در بزرگسالي را سبب شود. با مراقبت از پوست کودک تان در تابستان مي توايد خطر بروز آفتاب سوختگي و احتمال بروز سرطان پوست در سال هاي آتي را به حداقل برسانيد.

آفتاب سوختگي هاي متعدد در دوران کودکي خطر ابتلا به ملانوما -يک نوع سرطان پوست بدخيم-را افزايش مي دهد . افزون براين اشعه فرابنفش خورشيد فرآيند پيري پوست را به وجود مي آورد. دکتر ادلايد هبرت، متخصص پوست و مدير بخش پوست اطفال در دانشکده پزشکي دانشگاه تگزاس در هيوستون، مي گويد:"اگر از همان کودکي به فرزندان تان آموزش دهيد که مراقب پوست شان باشند.

در بزرگسالي نيز اين رفتار را ادامه خواهند دادپوشاندن لباس مناسب به کودکان براي حفاظت از پوست ضروري است. استفاده از کرم هاي ضد افتاب نيز اهميتي خاص دارد."در اين جا چند قانون ساده براي حفاظت از پوست کودکان در تابستان را مي خوانيد

1ـ بين ساعات 10صبح و 4عصر در خانه يا در سايه باشيد
در ميانه روز که تابش اشعه خورشيد به بيشترين مقدار خود مي رسد، کودکان خردسال و نوزادان بايد در خانه بمانند يا دست کم در سايه باشند. حتي، در روزهاي ابراي هم استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنيد،بکوشيد در اين ساعات کودک تان را از منزل خارج نکنيد. در ساحل دريا به دليل انعکاس نور خورشيد روي آب، وزش باد امکان آفتاب سوختگي بيشتر مي شود
 
2ـ همه کودکان در معرض خطر قرار دارند
کودکاني که پوست سفيدتري دارند، بيشتر در معرض خطر آفتاب سوختگي هستند. آن هايي که پوست تيره دارند هم مي توانند از اشعه آفتاب اسيب ببينند . استفاده از لباس هاي تيره، کلاه و کرم ضد آفتاب بسيار به کودک شما کمک مي کند

3ـ با لباس مناسب از پوست کودک تان محافظت کنيد
اين کار بيش از استفاده از کرم ضد افتاب اهميت دارد و مناسب ترين راه براي جلوگيري از نفوذ اشعه خورشيد است. کودکاني که کمتر از يک سال دارند، پيش از آن که راه بيفتند، بيش از هر گروه سني ديگري نياز به مراقبت دارند و پوشاندن لباس هاي استين بلند و شلوارهاي بلند و کلاه لبه دار مناسب ترين روش است.

لباس شناي سرتاسري
استفاده از کرم ضد افتاب بسيار خوب است، ولي، مواقعي که آفتاب شديد باشد هر نيم ساعت يک بار بايد آنها را روي پوست ماليد و زماني که کودک شما در استخر يا دريا مشغول بازي است، به راحتي نمي توان اين کار را انجام داد. پس، بهتر است که براي آنها لباس شناس سرتاسري تهيه کنيد که همه بدن انها را هنگام شنا بپوشاند. اين لباس ها شبيه لباس هايي هستند که غواص ها مي پوشند

تي شرت هاي کتان
تي شرت هاي کتاني هم وسيله خوبي براي محافظت از پوست کودک شما در برابر اشعه آفتاب است. به شرطي که سفيد نباشند. رنگ سفيد بيش از هر رنگ ديگري به اشعه آفتاب اجازه عبور مي دهد . رنگ هاي تيره تر مثل آبي، قرمز، سبز و زرد کمتر اشعه فرابنفش خورشيد را از خود عبور مي دهند و بيشتر از پوست محافظت مي کنند

4ـ از کرم هايي چون زينک اکسايد و کرم هاي ضد آفتاب کودکان استفاده کنيد
بعضي از والدين نگران هستند که کرم هاي ضد افتاب براي کودکان مضر باشد و آنهايي که مخصوص کودکان هستند، بيش از کرم هاي بزرگسالان اشعه خورشيد را از خود عبور دهند و نفوذ پذير باشند. ولي، اين طور نيست و کرم هاي ضد آفتاب کودکان هم درجه نفوذ پذيري يکساني با کرم هاي ضد آفتاب بزرگسالان دارد. استفاده از کرم زينک اکسايد يا تيتانيم دي اکسايد هم از خطر اشعه فرابنفش خورشيد در کودکان مي کاهد. اين دو کرم همان کرم هايي است که براي جلوگيري از سوختگي پاي نوزادان براثر تماس با ادرار و مدفوع به کار مي رود. و براي جلوگيري از آفتاب سوختگي قسمت هاي ديگر بدن هم مفيد است. اگر مي خواهيد نوزادتان را به گردش ببريد و پاها يا دست هاي او در معرض تابش نور آفتاب قرار گيرد. قدري از کرم ضد افتاب مخصوص کودکان را به بدن او و جاهايي که در جلوي تابش نور آفتاب قرار دارند، بماليد . البته، در اين کار زياده روي نکنيد. روي لب ها هم کرم ضد آفتاب مخصوص لب ها را بماليد و اين عضو از بدن کودک تان را فراموش نکنيد. دستور و شيوه استفاده از کرم ضد افتاب را روي بسته آن بخوانيد حتي، لوسيون هاي ضد اب هم بايد هر چند ساعت يک بار تجديد شود. همچنين، وقتي پوست کودک تان را مي شوييد و با حوله خشک مي کنيد، بايد دوباره کرم ضد آفتاب روي آن بماليد سعي کنيد کرم ضد افتابي که مي خواهيد بخريد، SPFان دست کم 30باشد

5ـ بودن در سايه براي جلوگيري از افتاب سوختگي مفيد است.
توصيه اساسي براي حفاظت از پوست در مقابل اشعه آفتاب اين است که پوست بدن تان را پوشيده و دور از تابش مستقيم اشعه افتاب قرار دهيد. هر وقت به ساحل دريا مي رويد، اگر مي توانيد يک چادر کوچک همراه تان ببريد و در گوشه اي آن را برپا کنيد تا وقتي که در دريا شنا نمي کنيد، در پناه آن استراحت کرده تا با وجود نسيم دريا و اعکاس نور خورشيد روي آب دريا پوست خود و کودک تان افتاب سوخته نشود. استفاده از کلاه هاي آفتابي با لبه هاي پهن و بزرگ را فراموش نکنيد. استفاده عينک هاي آفتابي بزرگ براي پوشش دور چشم و حفاظت از چشم در برابر اشعه UV(فرابنفش خورشيد)،نيز بسيار مفيد است. براي کودک تان هم عينک آفتابي مخصوص تهيه کنيد تا چشم حساس او از تابش آفتاب مصون بماند.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1177
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
مادری می‌گوید «هروقت اتاق فرزندم را تمیز می‌كردم كاغذ شكلات و سودا و چی‌توز پیدا می‌كردم.

به غیر از مسایل احساسی و اجتماعی، چاق بودن در كودكی تهدیدی جدی برای زندگی است. در اینجا هرآنچه والدین باید بدانند آورده شده است.
متلك‌ها از كلاس پنجم شروع شدند وقتی كه احمد قد 170 سانتی متر و 100كیلو وزن داشت. بچه‌ها صدایش می‌كردند «هی چاقالو!». «سایز ممه‌بندت چنده؟». مادر احمد یادش می‌آید كه پسرش هرروز با چشم گریان به خانه می‌آمد.
مادرش فكر می‌كرد كه مشكل یكهو به وجود آمده واحمد یك شبه باد كرده است. اما حالا كه به گذشته برمی‌گردد درمی‌یابد كه همه اینها نتیجه‌ی افزایش تدریجی و آرام كیلو به كیلو و عادتهای مداوم ناسالم و رایجی بوده است كه همه با هم اثر كرده اند: شكلات و نوشابه‌ی هرشب بعد از شام، عدم تمایل به ورزش به جز بوكس كامپیوتری؛ و هر روز  دكه‌‌ی  ساندویچی بعد از مدرسه در راه خانه.
مادری می‌گوید «هروقت اتاق فرزندم را تمیز می‌كردم كاغذ شكلات و سودا و چی‌توز پیدا می‌كردم. به او هشدار می‌دادم چاق می‌شی ها. اما نمی‌توانستم كنترلش كنم. تمام وقت كار می‌كردم و او هم به حرفم گوش نمی‌داد».
تحقیقات نشان می‌دهد كه به رغم بزرگسالان، افزایش درآمد خانواده عامل موثری در كاهش خطر چاقی كودكان نیست. واقعیت آن است كه تقریبا همه آسیب پذیرند – حتی پسری مثل احمد كه مادرش پزشك است و به والدین درباره خطرات چاقی كودكان مشاوره می‌دهد!
مشكل آنقدر جدی است كه متخصصان پیش بینی كرده‌اند اگر جریان فعلی ادامه پیدا كند، حدود نیمی از كودكان لاتینی‌الاصل متولد سال 2000 هم مثل بزرگسالان به دیابت دچار خواهند شد – بیماری كه اغلب مستقیما با اضافه وزن رابطه دارد. آنها هم تمایل بیشتری به ابتلا به فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی و كلیوی نشان خواهند داد.

چه طور این اتفاق افتاد؟
جواب ساده‌ای وجود ندارد.
عامل محیط بزرگترین نقش را در این اپیدمی بازی می‌كند. جوامع برون‌شهری پیاده‌رو و پاركی كه مشوق پیاده روی باشد ندارند، و نواحی شهری هم معمولا مملو از خشونت است. بدتر از همه این كه بسیاری از مدارس سراسر كشور با حذف وقت و هزینه اضافی، كلاسهای تربیت بدنی و ساعات تفریح را كم كرده یا حذف كرده‌اند. و بعد از مدرسه هم، به گواه پدر و مادرها، كودكان با بازی‌های ویدیویی و تلویزیون و كامپیوتر اغوا می‌شوند.
و بعد مسئله غذا هم هست. در حالی كه در بعضی ایالات می‌كوشند مصرف فست فود، غذاهای بی ارزش، و نوشیدنی های شیرین را در مدارس عمومی محدود كنند، غذاهایی هم كه در ساعات ناهار در این مكان‌ها ارایه می‌شود دارای گزینه سلامت نیستند.
پس به راستی چه چیزی خطرساز است؟ كودكان چاق استعداد بیشتری برای ابتلا به آسم، كلسترول بالا، بیماری فشار خون، آپنه خواب، مشكلات ارتوپدی، افسردگی و دیابت دارند.
یك نوع بیماری قابل تامل دیابت نوع دوم است كه شیوع آن در تمام كودكان افزایش یافته است. دیابت نوع دوم كه ده سال پیش در كودكان بروز پیدا نمی‌كرد و زمانی تنها بیماری بزرگسالی به حساب می‌آمد، حالا كودكان را در معرض خطر هیپوگلیسمیا (كم شدن قند خون)، كوری، آسیبهای عصبی و دیگر مشكلات سلامت قرار می‌دهد، صرف نظر از این كه عمر كودكان را به میزان قابل توجهی كوتاهتر می‌كند.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1186
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
ممکن است شما به دلیل اختلاف سنی که با فرزندتان دارید، برای برقراری ارتباط خوب و صمیمانه با او، مشکلاتی داشته باشید. در این مواقع بهتر است به دنبال نقاط مشترک بین خود و فرزندتان باشید....

ممکن است شما به دلیل اختلاف سنی که با فرزندتان دارید، برای برقراری ارتباط خوب و صمیمانه با او، مشکلاتی داشته باشید. در این مواقع بهتر است به دنبال نقاط مشترک بین خود و فرزندتان باشید.
با افزایش سن ازدواج، کاملا طبیعی است که اختلاف سنی پدران و مادران و نیز فرزندان بیشتر و بیشتر شود و گاهی به بیش از سی و پنج سال هم برسد. وجود این میزان اختلاف سنی منجر به اختلاف در نوع گفتار، کردار و حتی دیدگاه والدین و فرزندان می‌شود.

اگر به نکاتی که در ذیل اشاره می‌شود، توجه کنیم بهتر می‌توانیم همپای کودکان خود باشیم.

عشق ورزیدن

می‌توانید با کودکتان رابطه خوبی برقرار کنید، به شرط آن که اجازه بدهید عشق و محبت شما را نسبت به خودش احساس کند. محبت قلبی به تنهایی، برای ارضای خواسته‌های درونی کودک کافی نیست.

او به عشق و محبتی نیازمند است که آثارش در رفتار و گفتار پدر و مادر نمودار باشد. بچه‌ها از نوازش، بوسه و تبسم و حتی از آهنگ محبت‌آمیز سخنان شما احساس آرامش می‌کنند و اعتماد به نفسشان تقویت می‌شود و درمی‌یابند که در زندگی، افرادی هستند که بدون هیچ گونه انتظاری، عاشقانه آنها را دوست دارند و از آنها حمایت می‌کنند، اینجاست که به خودشان می‌قبولانند با وجود این افراد هیچ گاه تنها نخواهند ماند.

وقتی به فرزندتان اظهار محبت می‌کنید او به شما و محیط خانه علاقه‌مند می‌شود و کمتر پیش می‌آید، جذب دوستان ناباب و مواد مخدر شود و به لحاظ روحی و جسمی نیز فرد سالم‌تری خواهد بود. پس همیشه به فرزندتان محبت کنید و بگویید که دوستش دارید و عاشقش هستید، اما باید بدانید که اظهار محبت وسیله تربیت است و نباید مانع تربیت شود.

بنابراین والدین باید حساب عشق به فرزند را از تربیت جدا کنند، او را صمیمانه دوست بدارند ولی عیوب و رفتار نادرستش را با روشی عاقلانه اصلاح کنند، زیرا فرزند شما همیشه کودک باقی نمی‌ماند.

اختلاف سنی با فرزندانمان را چه کنیم؟

ممکن است شما به دلیل اختلاف سنی که با فرزندتان دارید، برای برقراری ارتباط خوب و صمیمانه با او، مشکلاتی داشته باشید. در این مواقع بهتر است به دنبال نقاط مشترک بین خود و فرزندتان باشید. مثلا شاید هر دوی شما وقت‌تان را برای خواندن کتاب، ورزش یا دوچرخه‌سواری صرف کنید. بنابراین سعی کنید علایق مشترک خود و فرزندتان را بیابید و با استفاده از وجود این علایق، رابطه دوستانه‌ای میان خودتان ایجاد کنید.

گام دیگر این است که بدانید فرزندتان چگونه وقتش را می‌گذراند و مشغول انجام چه نوع کار و فعالیت‌هایی است. زمانی را هر چند کوتاه به او اختصاص بدهید و در کارها و فعالیت‌هایی که دوست دارد، شرکت کنید. حتی می‌توانید دست فرزندتان را بگیرید، به پارک بروید و همپای او روی چمن‌های سرسبز بدوید، گل‌های رنگارنگ را نوازش کنید، بلند بلند بخندید و آواز بخوانید و درباره موضوعات مختلف با هم صحبت کنید و از این که در کنار یکدیگر هستید لذت ببرید. این نکته حائز اهمیت است. اگر چند تا بچه دارید برای هر کدام از آنها زمانی را جداگانه اختصاص بدهید.

صبور بودن

اگر یک روز سخت و پرمشغله را پشت‌سر گذاشته‌اید، لطفا تلافی آن را سر بچه‌ها در نیاورید. همه ما در زندگی روزهای سخت و پرکار داریم، ولی باید آرامش خود را حفظ و راهی برای کاهش خستگی روزانه پیدا کنیم.

سعی کنید وقتی کنار افراد خانواده بویژه کودکان هستید، شاد و پرانرژی باشید، زیرا بچه‌ها پدر و مادر شاد و پرانرژی می‌خواهند، نه پدر و مادر خسته و عصبی.

این نکته مهم است، زمانی که فرزندتان با شما صحبت می‌کند مدام کلام او را قطع نکنید، چراکه احساس می‌کند تمایلی به شنیدن حرف‌هایش ندارید، لذا از حرف زدن با شما دلسرد می‌شود. همیشه سعی کنید صبور باشید و به حرف فرزندتان بدقت گوش کنید، زیرا این گونه به او می‌فهمانید، آن قدر برایش ارزش و احترام قائلید که حاضرید تمام حرف‌هایش را بشنوید. با این روش می‌توانید متوجه مشکلات ریز و درشت فرزندتان بشوید و بموقع به او کمک کنید. به اهداف و احساساتش احترام بگذارید و همیشه به او بگویید چقدر دوستش دارید.

بازی کردن

کودک بازی کردن با پدر و مادرش را دوست دارد و همین را یکی از دلایل محبت می‌داند. در ضمن بر اثر همین بازی‌هاست که علایق ذاتی کودک و اخلاق و رفتار اجتماعی و فردی او شکل می‌گیرد. به این ترتیب یک راه درست برای تقویت روابط بین شما و فرزندتان این است که با او بازی کنید و قاه قاه بخندید. اجازه ندهید مدام با رایانه بازی کند.

بازی‌های زمان کودکی خودتان را به او یاد بدهید. زمان بیشتری را با فرزندتان سپری کنید. او به وجود شما در کنار خود احتیاج دارد.

حتی می‌توانید بازی‌هایی را انتخاب کنید که تک‌تک افراد خانواده بتوانند در آن شرکت کنند، مثل بازی اسم فامیل یا منچ ... گاهی اوقات با هم به پارک محل بروید، سوار تاب شوید، از پله‌های سُرسُره، بالا بروید و با هم سر بخورید و کلی خوش بگذرانید. وقتی در کنار فرزندتان هستید با تمام وجود کنارش باشید تا او هم وجود شما را در کنار خود احساس کند و شاد باشد.

نظم و قانون حاکم بر خانواده

بهتر است بچه‌ها در خانه‌ای بزرگ شوند که قانون داشته باشد. خانه‌ای که در آن نظم و قانون نباشد، بچه‌ها آزادانه هر کاری را که دوست داشته باشند انجام می‌دهند، مثلا تا هر ساعتی که بخواهند پای رایانه می‌نشینند و بازی می‌کنند یا تا نیمه‌های شب تلویزیون تماشا می‌کنند و... .

اگر می‌خواهید رابطه خوبی با فرزندتان داشته باشید، باید قوانین خاصی تعیین و این قوانین را به طور ثابت اجرا کنید. برای مثال، ساعات خاصی را برای دیدن برنامه‌های تلویزیون یا بازی‌های رایانه‌ای تعیین کنید یا انجام بعضی کارهای خانه را بر عهده فرزندتان بگذارید، البته کارهایی که در حد توانش باشد.

ممکن است ابتدا کمی خسته شود و غر بزند، اما بعد متوجه می‌شود شما به او اعتماد کرده‌اید که انجام برخی از کارها را به او سپرده‌اید. در نتیجه خوشحال می‌شود و احساس مسئولیت می‌کند و در آینده نیز فرد مسئولیت‌پذیری می‌شود.

این نکته مهم است که اگر گاهی فرزندتان نتوانست کارها را در حد عالی انجام بدهد، او را تنبیه نکنید، سرش غر نزنید و نگویید تو از عهده هیچ کاری برنمی‌آیی، زیرا اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد، بنابراین فرصت دیگری به او بدهید و کمکش کنید تا کارش را درست و دقیق انجام بدهد.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 1291
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()